Priprema roštilja i ugljena

1. Odabir ugljena: Kvaliteta ugljena ima veliki utjecaj na rezultat. Drvo za drveni ugljen mora biti prirodno i bez kemijskih dodataka. Drvo voćaka ili hrast daje hrani mek i ugodan okus.

2. Zapaliti vatru: Upotrijebite starter za ugljen (starter za dimnjak) da zapalite ugljen. Roštilj napunite ugljenom i ispod njega stavite nekoliko lakših kockica ili zgužvane novine. Zapalite papir i pustite da ugljen gori dok se na površini ne počne stvarati bijeli sloj pepela (oko 15-20 minuta).

3. Priprema roštilja: Očistite rešetku roštilja od ostataka hrane i starog pepela. Za uklanjanje opeklina koristite čeličnu četku. Nakon čišćenja nauljite rešetku kako se hrana ne bi zalijepila.

Ovdje možete pronaći naš izbor upaljača.

Regulacija temperature

1. Dvozonsko pečenje: Napravite dvije zone na roštilju - izravnu i neizravnu. Stavite većinu ugljena na jednu stranu roštilja (izravna zona), a manje ugljena na drugu stranu (neizravna zona). Izravna zona idealna je za brzo pečenje, dok je neizravna zona pogodna za sporo kuhanje i dovršavanje hrane.

2. Kontrola protoka zraka: temperaturu možete regulirati otvaranjem i zatvaranjem ventilacijskih otvora na roštilju. Više zraka znači višu temperaturu, manje zraka znači nižu temperaturu. Održavanje prave temperature ključno je za ravnomjeran roštilj.

Pečenje hrane na roštilju

1. Predpriprema mesa: Prije pečenja meso posolite i začinite. Ostavite ga na sobnoj temperaturi oko 30 minuta prije nego što ga stavite na roštilj da se ravnomjerno zagrije.

2. Pečenje mesa: Meso stavite na direktnu zonu i pecite ga s obje strane da dobije hrskavu koricu. Zatim ga premjestite u neizravnu zonu i pustite da postigne željeni stupanj pečenja. Koristite termometar za meso da provjerite unutarnju temperaturu.

3. Povrće na roštilju: Povrće narežite na jednake komade i premažite uljem. Pecite ga na direktnoj zoni dok ne omekša i ima lijepe grill pruge. Povrće se brzo peče na roštilju pa ga pripazite da ne zagori.

4. Upotreba pokrivača: Pokrijte roštilj pokrivačem u neizravnoj zoni. To održava hranu toplom i pomaže da se hrana ravnomjerno kuha. Podesite rupe na poklopcu kako biste omogućili protok zraka i kontrolu temperature.

Ovdje možete pronaći termometar za mjerenje temperature mesa.

Sigurnost pečenja na roštilju

1. Zaštita od požara: Držite roštilj podalje od zapaljivih materijala i nikad ga ne ostavljajte bez nadzora. Držite vodu ili aparat za gašenje požara pri ruci u slučaju nužde.

2. Korištenje zaštitne opreme: Koristite rukavice i hvataljke za rukovanje vrućim ugljenom i rešetkom. Zaštitite se od opeklina i iskrenja.

3. Pravilan završetak pečenja: Nakon pečenja zatvorite sve otvore na roštilju kako bi se ugljen ugušio i ohladio. Nakon što se potpuno ohladi, uklonite pepeo i ostatke ugljena.

U našem asortimanu možete pronaći drveni ugljen, brikete i sve ostalo za roštiljanje.

Pečenje na drvenom ugljenu umjetnost je koja zahtijeva malo vježbe i strpljenja, ali rezultati su vrijedni toga. Uz ove savjete i tehnike moći ćete napraviti savršena jela s roštilja koja ćete cijeniti vi i vaši gosti. Ne zaboravite uživati ​​u samom procesu roštiljanja i eksperimentirati s različitim vrstama drvenog ugljena i sastojcima kako biste otkrili svoje omiljene okuse i tehnike. Dobar tek i ugodno pečenje!